Łuszczycowe zapalenie stawów (PsA) a choroba zwyrodnieniowa stawów (OA): Co to jest?

Łuszczycowe zapalenie stawów (PsA) a choroba zwyrodnieniowa stawów (OA): Co to jest?
Rate this post

Czym różnią się PsA i OA?

Artretyzm to nie jedna choroba. Termin opisuje ponad 100 różnych rodzajów uszkodzeń stawów i bólu. Łuszczycowe zapalenie stawów (PsA) i choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) to dwie najczęstsze postacie zapalenia stawów.

PsA jest chorobą autoimmunologiczną. Powoduje obrzęk stawów, sztywność i ból. PsA powoduje również objawy łuszczycy, takie jak łuszcząca się czerwona wysypka skórna i wżery gwóźdź. Niektóre przypadki PsA są łagodne i tylko rzadko powodują problemy. Inni mogą być bardziej surowi, a nawet wyniszczający.

OA jest związanym z wiekiem typem artretyzmu spowodowanym zużyciem stawów. Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia stawów. Wpływa na ponad 30 milionów Amerykanów.

Czasami przyczyna bólu stawów i innych objawów zapalenia stawów nie jest jasna. Jeśli PsA dotyka twoich stawów przed skórą, może być ciężko odróżnić to od OA. Twoje objawy i wyniki badań mogą pomóc twojemu lekarzowi ustalić, jaki rodzaj artretyzmu masz i jak najlepiej go leczyć.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdym typie, w tym o typowych identyfikatorach, o tym, kto jest zagrożony i o potencjalnych opcjach leczenia.

Wskazówki dotyczące rozpoznawania PsA

Objawy PsA często mylone są z objawami OA lub reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Kluczem do odróżnienia PsA od innych postaci zapalenia stawów jest wyróżnienie unikalnych cech.

Kluczowymi objawami odróżniającymi PsA od OA i innych postaci zapalenia stawów są:

Obrzęk w palcach u rąk i nóg: w PsA palce u rąk i nóg mogą puchnąć jak kiełbasy, objaw, który nazywa się daktylem.

Wysypki na skórze: Nagromadzenie się komórek skóry w łuszczycy powoduje, że skóra staje się gęstsza i staje się czerwona. Zaczerwienienie może być zwieńczone srebrzystobiałymi plamami. Najczęściej zauważasz te wysypki, które nazywane są łysinkami, na skórze głowy, twarzy, dłoni, stóp, narządów płciowych i fałdach skóry, takich jak pępek.

Zmiany paznokci: Około 80 procent osób z PsA ma zagniecionymi, zgrubiałymi lub przebarwionymi paznokciami.

Zarówno OA, jak i PsA wpływają na podobne stawy, w tym:

  • niższy tył
  • palce
  • palce u stóp
  • kolana

Ale podczas gdy ból OA jest spójny, PsA przychodzi i gaśnie w płomienie. Innymi słowy, objawy choroby nasilają się przez pewien czas, a następnie przechodzą w remisję lub okresy braku aktywności.

Wskazówki dotyczące identyfikacji OA

OA nie jest chorobą, która się cyklicznie, podobnie jak PsA. Zamiast tego może stopniowo się pogarszać.

Na początku ból OA może być łagodny. Możesz zauważyć lekkie ukłucie w kolanie, gdy je zginiesz, lub stawy mogą boleć po treningu.

Ból, obrzęk i sztywność będą się nasilać wraz ze wzrostem uszkodzeń stawów. Wraz z bólem twoje stawy będą sztywne – zwłaszcza gdy rano wstaniesz po raz pierwszy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najprawdopodobniej wpłynie na stawy twojego ciała, które poruszają się najbardziej.

Obejmuje to stawy w twoim:

  • ręce
  • stopy
  • kolana
  • biodra
  • kręgosłup

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here